Google logo

Google Arama

Google Arama tarafından oluşturulan ve yönetilen bir arama motorudur.

Casus Yazılım Seviyesi: AŞIRI FAZLA

Google Arama kişisel bilgilerinizi toplar ve sizin kişisel bilgilerinizi toplayan diğer hizmetlerle de ilişkilidir. Google'ın gizlilik politikası[1] is size hangi Google hizmetinin ne tür bilgileri topladığını belirtmez, bunun aksine bütün hizmetleri tek bir gizlilik politikasına bağlı. Bu nedenle yapılabilecek en iyi şey, Google’ın hizmetlerinden herhangi birini kullanarak Google’ın ayrıntılı tüm bilgileri edinmeye çalıştığını var saymaktır.

Ayrıca, bu makalenin yalnızca Google’ın casusluğuyla ilgili temel bir rapor sağlamak ve bunun tamamlayıcılık açısından var olduğunu belirtmek önemlidir. Bu yazı Google’ın gizlilik ihlallerini tam olarak yansıtmamakta, çünkü Google’ın sizin hakkınızda bilgi topladığı gerçeği kimse için bir sır değil, dolayısıyla bu yazı da ayrıntılı olmaya çalışmamakta çünkü söylenecek yeni bir şey mevcut yoktur.

Google Arama aramalarınızı kaydediyor

Google Arama kullanılarak yapılan aramalar kimliğinizle ilişkilendirilip Google’ın sunucularına kaydedilmektedir.. Gizlilik politikasından görüldüğü gibi[1], Google bu durumu netleştirmiştir:

"Kullandığınız hizmetler ve bu hizmetlerin nasıl kullandığınıza dair bilgi toplamaktayız"

“Bilgi toplama” da şu şekilde açıklığa kavuşturulmuştur [2]:

"Bilgiler kullandığınız veri ve tercihleriniz, Gmail mesajlarınız, G+ profiliniz, fotoğraflarınız, videolarınız, tarama geçmişiniz, harita aramalarınız, belgeleriniz, ve diğer Google tarafından yönetilen içerikleri bulundurmaktadır. Otomatikleştirilmiş sistemlerimiz bu bilgiyi gönderilip alındığı gibi ve saklandığı zamanı da içerecek şekilde analiz etmektedir.

Google şu cümlesinde de sunucularında aramalarınızı sakladığını onaylamaktadır :

"Hizmetlerimizi kullandığınız veya Google tarafından sağlanan içeriği görüntülediğiniz zaman, otomatik olarak kesin bilgiyi toplayıp sunucu kayıtlarımızda saklıyoruz. Bu neyi içerir: arama kayıtlarınız gibi bizim hizmetlerinizi ne kadar kullandığınıza ilişkin detaylar."

Google, reklamcılara satılmak üzere aramalarınızı ilgilerinize dair bir profil çizmek için kullanıyor

Google’ın gizlilik politikası ile ilgili bu sayfasında [2], Google kullanıcıların ilgisine göre onların profilini oluşturduğunu kabul etmektedir:

"Örnek olarak, web geçmişi çerezlerinizdeki… bilgilerinizi size daha alakalı sonuçlar sunmak amacıyla kullanabiliriz."

Şunu altını çizmek gerekir, Google isminize ilişkilendirilmediği sürece arama geçmişinizin kişisel bilgi olduğunu düşünmez. Bu bilgiyi reklamcılarla olabildiği ölçüde “tanımlanmamış” olarak paylaşır:

"Tanımlanmamış kimlikli bilgiyi açık şekilde veya yayıncı, reklmcı veya bağlı siteler gibi ortaklarımızla paylaşabiliriz. Örnek olarak, hizmetlerinizin genel kullanımına ilişkin trendleri açık olarak göstmer için bilgiyi paylaşırız."

Google Arama “Google Hesaplar” casus yazılım platformuna bağlıdır.

Google arama Google hesaplar casus yazılım platformuyla oluşturulmuş hesap ile giriş yapmanıza izin verir. Bu platform kişisel bilgi toplamak için vardır ve kullanıcılarını Google ekosistemindeki diğer casus yazılım hizmetlerine bağlar. Bu sistem telefon numaralarını toplama girişiminde bulunur ve Google’a bu bilgiyi bütün hizmetlerinde tek bir kullancı üstünde bilgi toplayabilmesi için verir, böylelikle onların size dair oluşturduğu iç profilin kesinliği artar.


Daha Fazla Okuma

Neden Google’ın Kullanıcı Verisi Üstündeki İzlemesi NSA’inkinden Daha Beter?
Google’ı kullanmamak için nedenler


Kaynaklar

1. Google Gizlilik Politikası [web.archive.org] [wayback.vefsafn.is] [archive.li]
2. Google bilgi toplama [archive.li]


Bu makale en son 12/2/2018’de düzenlendi

Eğer bu makaleyi düzenlemek veya kendi makalenizle katkıda bulunmak istiyorsanız, spyware@aaathats3as.com adresime e-posta atabilirsiniz. Bütün katkılar kabul için CC0 lisansı altında lisanslanmak zorundadır.

This article was translated from english on 4/8/2019. Check the dates of the english article with this one in case any changes have been made. This translation might become outdated in the future.

CC0 Liscence

Kataloga dön