Chrome logo

Google Chrome

Google Chrome jest przeglądarką internetową opracowaną i rozpowszechnianą przez Google.

Poziom Oprogramowania Szpiegowskiego: Ekstermalnie Wysoki

Google Chrome nie jest w pełni otwartoźródłowa

Większa część Google Chrome jest otwartoźródłowa, jednak nie całość, co uniemożliwa osobom sprawdzenie przeglądarki pod kątem potencjalnych szpiegowskich funkcji które nie są ujawnione.

Google Chrome śledzi historię wyszukiwań użytkownika

Google Chrome zawiera kilka funkcji szpiegowskich które odpowiadają na historię wyszukiwania użytkownika wysyłaną na serwery Google. To jest potwierdzone w polityce prwatności[1], wyjaśniającej na czym te funkcje polegają.

Pierwszą funkcją szpiegowską w Google Chrome jest integracja z szpiegowską platformą "Konto Google". " Jeśli twoje konto jest zalogowane w Google lub do Chrome a twoją domyślną wyszukiwarką internetową jest Google, wyszukiwania wpisane w pasek adresu w Chrome są zapisywane na twoim koncie Google. "

Google Chrome także posiada opcje szpiegowską nazwanną "Usługa przewidywania wyszukiwania". Zostało to wyjaśnione że: "Gdy szukasz używając paska adresu w Chrome, znaki wpisane przez ciebie (póki nie wciśnięto "enter") są wysyłane do twojej domyślnej wyszukiwarki internetowej. Jeśli Google jest twoją domyślną wyszukiwarką internetową, precyzja jest oparta o twoją historię wyszukiwania, tematy związane z tym co piszesz i czego szukają inni ludzie."

Jest także opcja szpiegowska "Pomoc w nawigacji" która stwierdza że: "Gdy nie możesz się połączyć z stroną internetową, możesz uzyskać sugestie dotyczące alternatywnych stron podobnych do tej na którą nie możesz się dostać. W celu zaoferowania tobie sugestii, Chrome prześle do Google adres URL strony którą próbujesz odwiedzić. "

Google Chrome profiluje twoje użycie komputera

W polityce prywatności[1], Google szczegółowo opisuje ekstremalnie szpiegowską opcję którą określa "Statystyki użytkowania i raporty o awariach". To, co robi, to wysyła bardzo szczegółowe informacje o twoim sprzęcie i użyciu komputera, co potwierdza że definitywnie zawiera następujące opcje szpiegowskie:

Ale można to przetłumaczyć z niejasnego języka że Chrome mógłby i prawdopodobnie monitoruje, jakie masz inne programy uruchomione. Tak czy inaczej, jest to gromadzenie dużej ilość informacji, ponieważ można je użyć do odtworzenia co użytkownik robi na swoim komputerze przez cały czas. Chrome wyjaśnia że te informacje są zbierane za każdym razem gdy strona chodzi zbyt "wolno" bądź gdy Google Chrome ulega awarii.

Google Chrome jest zintegrowane z Google Payments

Google Payments to oprogramowanie szpiegowskie które przechwytuje twoje informacje bankowe i wysyła je do Google.[2] Ta usługa jest zintegrowana z przeglądarką Google Chrome, co sprawia że jest to kolejna opcjonalna funkcja w tym oprogramowaniu.

Google Chrome zawiera keyloggera

Zostało to potwierdzone w różnych miejscach[3][4]. Zasadniczo, za każdym razem gdy piszesz coś w pasek adresu, zostaje to wysłane do Google. Najwyraźniej można to wyłączyć przez deaktywację "usługi sugestii".

Google Chrome nagrywa twój głos

Potwierdzono to że Google Chrome stale nagrywa wszystkie dostępne mikrofony na twoim komputerze. Można to znaleźć w tym oświadczeniu[5] w publikacji dotyczącej prywatności. "Głosowe & dźwiękowe informacje mogą być gromadzone. Na przykład, jeśli twoje dziecko używa poleceń głosowych (n.p., "OK, Google" lub dotyka ikony mikrofonu), nagranie następującej mowy/dźwięku, plus parę sekund wcześniej, zostanie zapisane na jego koncie…" Ta funkcja jest dostępna jeśli używasz szpiegowskiej platformy "Google Accounts" i wyraźnie informujesz Google, aby utworzył profil twojego dziecka. Niezweryfikowane jest czy wysyłane na ich serwery informacje też odsłuchują poza tą funkcją.

Google Chrome zapisuje hasła użytkowników na serwerach Google

Jakiekolwiek hasło przechowywane w "menedżerze haseł" Google Chrome jest przesyłane do Google jeśli twoje konto jest zalogowane na szpiegowskie "Google Accounts".

Google Chrome profiluje użytkowników na inne różne sposoby

Odwołując się do polityki prywatności[1], Google Chrome profiluje jakiego rodzaju formularze internetowe wypełniasz, a także w jakim języku jest używana głównie zawartość. Google Chrome także tworzy unikalny identyfikator dla każdej wykonywanej instalacji. Ten unikalny identyfikator jest wysyłany do Google za każdym razem kiedy uruchamiasz przeglądarkę, więc Google może stworzyć tożsamość opartą o ciebie tym samym naruszając prywatność. Google także przechowywuje wszystkie twoje ustawienia na ich oficjalnych serwerach podczas używania funkcji "Google Accounts".

Google Chrome to samoaktualizujące się oprogramowanie

Google Chrome zawiera aktualizator który jest ciągle uruchomiony w tle i synchronizuje się z serwerami Google aby sprawdzać aktualizacje. Aktualizator pobiera i uruchamia niezweryfikowane pliki wykonywalne od Google podczas aktualizacji Chrome. Usługa automatycznej aktualizacji, taka jak ta, nie może zweryfikować, czy aktualizacje nie są oprogramowaniem szpiegującym i/lub nie zawierają dodatkowych funkcji oprogramowania szpiegującego.